SZKOŁA PODSTAWOWA NR 5
W GLIWICACH

 
GABINETY

SZKOLNE NOWINY
AKTUALNOŚCI
KONKURSY OGŁOSZENIA
KONKURSY MIĘDZYSZKOLNE
KONKURSY SZKOLNE
NASZE SUKCESY
SPORT W SZKOLE
UROCZYSTOŚCI, APELE
IMPREZY SZKOLNE

Z ŻYCIA SZKOŁY
HISTORIA SZKOŁY
ŚWIETLICA SZKOLNA
STRONY KLAS
BIBLIOTEKA
PROJEKTY/KAMPANIE/ INNOWACJE
OWOCE W SZKOLE
ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM
ORGANIZACJE SZKOLNE
STRONY NAUCZYCIELI
GAZETKI, FILMY, PRACE
TACY BYLIŚMY

STREFA UCZNIA
NAUKA I ROZRYWKA
TESTY
ZADANIA DODATKOWE
OŚWIATA

STREFA NAUCZYCIELA
ONE SĄ WŚRÓD NAS
DOKUMENTY DLA NAUCZYCIELI

WITAMY W NASZEJ SZKOLE
 

ZAPRASZAMY NA NOWĄ STRONĘ ZSP3

ZEBRANIE RR Zebranie RR odbędzie się 30.03.2017r. o godzinie 17:30.

PODZIEL SIĘ NA WIOSNNĘ

W imieniu gliwickiego koła Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta zwracam się do wszystkich Państwa z niecodzienną propozycją… :)
„(…)Jak nie można dużo to mało.”
W tym roku Towarzystwo obchodzi 35-lecie swojej działalności. Rok 2017 został oficjalnie ogłoszony Rokiem Świętego Brata Alberta. Najlepszym sposobem, by uczcić pamięć tego niezwykłego człowieka – artysty malarza, Adama Chmielowskiego, który został Św. Bratem Albertem, pracując na rzecz potrzebujących, jest czynny udział w akcji:
Każdy z nas z pewnością ma w swoim domu sporo rzeczy których wcale nie potrzebuje, takie w rodzaju „jeszcze się przyda…”, „szkoda wyrzucić…”. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę, że przekazane ich do schroniska dla bezdomnych – prowadzonego przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta w Gliwicach – to nieoceniona pomoc, na którą każdego dnia czeka wielu.

Cel: Zbiórka na rzecz podopiecznych schroniska dla bezdomnych mężczyzn prowadzonego przez gliwickie koło Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta: – POŚCIEL, PODUSZKI, KOCE, RĘCZNIKI; – BUTY, SKARPETY, KURTKI, KOSZULE, KOSZULKI.
Zbiórka przeprowadzona zostanie na terenie gliwickich placówek oświatowych – szkoły, przedszkola, i inne placówki.
Harmonogram zbiórki: 16 marca – rozpoczęcie akcji. 17 – 31 marca – organizacja zbiórki w placówkach. 4 – 7 kwietnia – odbiór zebranych artykułów z placówek.
Akcja została zorganizowana w odpowiedzi na prośbę pracowników schroniska dla bezdomnych. Niestety ze względu na ograniczone środki nie mają oni możliwości zorganizowania materialnego podziękowania dla tych, którzy wesprą ich działalność. Dla wszystkich, którzy zdecydują się pomóc, przygotowane zostaną dyplomy, które wraz z gorącymi podziękowaniami zostaną przekazane uczestnikom.
Osoby do kontaktu:
– dyrektor Gimnazjum nr 3 – Agata Cira, mail: sekretariat@g3.gliwice.eu
– Wydział Edukacji – Katarzyna Sztuflik-Nykiel, tel: 338-64-64; mail: sztuflik-nykiel_k@um.gliwice.pl

Za każdą pomoc serdecznie dziękują podopieczni schroniska.

Każdemu głodnemu dać jeść,
bezdomnemu miejsce, a nagiemu odzież.
Jak nie można dużo to mało.
– św. Brat AlbertSUKCES NASZEJ KADRY Z ogromną przyjemnością informujemy, że nauczyciele naszego Zespołu odnieśli spektakularny sukces. Zwyciężyli w miejskim konkursie "Hyde Park" pokonując wiele reprezentacji Rad Pedagogicznych gliwickich placówek oświatowych. Nasza nauczycielska młodzież okazała się bezkonkurencyjna. Grupa w składzie - Pan Sebastian Czarny, Panie: Ewa Baran, Barbara Błotnicka, Agnieszka Dzierżanowska i Ewelina Grochowska - przygotowała wspaniałe show. Bezkonkurencyjny Pan Sebastian rozbawił wymagającą publiczność. Gratulujemy Im odwagi, pomysłu, poczucia humoru i talentu.

Film

DZIEŃ OTWARTY

Przyszłoroczni Pierwszoklasiści!
Zapraszamy Was wraz z opiekunami
do Szkoły Podstawowej Nr 5 w Gliwicach
przy ul. Żwirki i Wigury 85 na Dzień Otwarty,
który odbędzie się 1 kwietnia 2017r.

Pokażemy jak wygląda szkoła i chętnie odpowiemy Wam i Waszym rodzicom na wszelkie pytania.
Przygotowaliśmy lekcje w formie gry terenowej w budynku naszej szkoły -zapraszamy Was do wzięcia w niej udziału.
„Zabawa w szkołę” - ogłoszona naszym dzwonkiem rozpocznie się o godz. 11:00 – bądźcie punktualnie :)

ZAPISY DO KLASY I
Szanowni Rodzice!
Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 w Gliwicach przypomina
o obowiązku zapisania dziecka do klasy I na rok szkolny 2017/2018.
Od 1 września 2017 roku naukę rozpoczną:
• dzieci urodzone w 2011r.
• dzieci urodzone w 2010r.

Prosimy rodziców/opiekunów prawnych o zapisywanie dzieci w terminie
01.03.2017 - 31.03.2017 roku:
• osobiście w sekretariacie szkoły codziennie od godziny 8:00 do godziny 15:00, Prosimy przygotować PESEL dziecka niezbędny do wypełnienia wniosku.
• drogą elektroniczną przesyłając wypełnioną kartę zapisu na adres sp5-gliwice@oswiata.org.pl
Przesłane wnioski będą weryfikowane telefonicznie.
pobierz kartę zapisu (PDF)
Zapisy dzieci zamieszkałych poza obwodem szkoły rozpoczną się od kwietnia 2017r.
Wniosek wraz z załącznikami będzie dostępny do pobrania na stronie szkoły.
Uchwała w sprawie kryteriów
Harmonogram rekrutacyjny dla kandydatów zamieszkałych poza obwodem szkoły.

W przypadku pytań lub wątpliwości proszę o kontakt z sekretariatem ZS-P 3
tel.: (32) 232-20-56

OGÓLNOPOLSKI KONKURS Zapraszam do udziału w ogólnopolskim konkursie na grafikę komputerową „Mój superbohater”. Konkurs jest skierowany do uczniów klas IV-VI szkół podstawowych i polega na wykonaniu pracy plastycznej przy pomocy edytora grafiki Paint.
Temat konkursu dotyczy przedstawienia wizerunku bohatera, czy autorytetu zaczerpniętego z literatury, filmu lub życia codziennego. Praca powinna być wykonana samodzielnie przez jednego autora. Niedozwolone jest korzystanie z grafik, zdjęć, przeróbek czy obrazów osób trzecich.
Pracę w formie wydruku formatu A4, wraz z wypełnioną kartą zgłoszenia, należy przekazać do 27 marca 2017 r. Pani Izabeli Krzecińskiej. Każdy uczestnik może zgłosić do konkursu jedną pracę.

Regulamin konkursu (PDF)
Sukces uczniów! Sukcesy recytatorskie naszych uczniów! Miło nam się pochwalić, że w klasie 2c mamy utalentowanych recytatorów! Kinga Hartowicz z wierszem "Ptasie Radio" wywalczyła pierwsze miejsce w turnieju wierszy logopedycznych Milena Porembska, recytując wiersz pt: "Kwoka" zajęła drugie miejsce w Miejskich Eliminacjach do Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego Zdjęcia

KONKURS FOTOGRAFICZNY
Biblioteka szkolna zaprasza wszystkich chętnych do udziału w konkursie pt.
„Z książką mi do twarzy”.
Konkurs polega na zrobieniu sobie ciekawego zdjęcia z książką.
Zrób sobie zdjęcie z ulubioną książką!
Zrób sobie zdjęcie z książką, którą chcesz polecić koleżankom, kolegom.
Zrób sobie zdjęcie w miejscu, w którym lubisz czytać!
Weź udział w konkursie. Wygraj książkę!
Do konkursu przyjmowane będą zdjęcia wywołane lub wydruki. Wszystkie prace konkursowe będą wyeksponowane na wystawie. Format dowolny.
Szczegółowe informacje w bibliotece szkolnej!
Konkurs trwa do 31 marca 2017 r.

KONKURS "WIOSNA RADOSNA" Biblioteka szkolna oraz uczennice klasy 3a ogłaszają konkurs pt. "Wiosna radosna". Jest to konkurs na śmieszny wierszyk o wiośnie. Wierszyk powinien mieć cztery wersy. Do wierszyka należy wykonać ilustrację! (Technika dowolna) Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas I-III. Termin składania prac: do 15.03. 2017r. Prace należy składać do biblioteki szkolnej. Zapraszamy do udziału. Wszystkie prace zostaną wyeksponowane na wystawie w szkole.

KONKURS PIOSENKI Zapraszamy do udziału w Szkolnym Konkursie Piosenki w Języku Polskim. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas 4-6. Uczniowie przygotowują jedną piosenkę w języku polskim. Podkład muzyczny powinien być przygotowany na pendrivie. Do konkursu można zgłaszać się jako soliści lub zespoły. Konkurs odbędzie się 05.04.2017 roku. Zgłoszenia u p. Janas do 27.03.2017.

KONKURS ORIGAMI Zapraszamy dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów szkół podstawowych do udziału w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „Origami wśród wierszy”. Szczegóły w regulaminie
Regulmin (PDF)

Audycja muzyczna 2017 W tamtym tygodniu uczniowie klas 4-6 wzięli udział w audycji muzycznej poprowadzonej przez Szkołę Muzyczną Yamaha. Podczas audycji uczniowie śpiewali, słuchali utworów, poznawali instrumenty, grali na instrumentach perkusyjnych.
Zdjęcia :)

OBIADY MARZEC 2017 Szanowni Państwo,
W załączniku do pobrania:

– Opłaty za marzec (PDF)
– Menu

WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO 22 lutego odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski dla ucz. kl. IV – VI. Czternastu uczestników prezentowało wiersze na temat: „ Kiedy słyszę słowo Ojczyzna…”. Jury oceniało dobór tekstu, właściwą dykcję i umiejętności interpretacyjne. Wszyscy wykonawcy wykazali się talentami recytatorskimi i zaprezentowali oryginalną interpretację wybranych wierszy.

Wyniki:
I miejsce - Anna Lewandowicz
II miejsce - Julia Szostakowska
III miejsce – Roksana Rogalska
Wyróżnienia: Magdalena Gigoń i Magdalena Sobczyk
Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i gratulujemy występów.

I. Horyczny

MIEJSKI KONKURS MULTIMEDIALNY ROK 2017 JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO Sejm ustanowił rok 2017 rokiem Józefa Piłsudskiego. Uczczenie marszałka Józefa Piłsudskiego ma związek z przypadającą w 2017r. 150. rocznicą jego urodzin.
Zapraszamy uczniów klas IV-VI i nauczycieli języka polskiego, historii i zajęć komputerowych do udziału w VIII Miejskim Konkursie Multimedialnym "ROK 2017 ROKIEM JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO" organizowanego przez Zespół Szkolno - Przedszkolny nr 3 w Gliwicach.

Regulamin konkursu (PDF)

Najlepsi z najlepszych Dzisiaj przy dźwiękach piosenki "We are the champions", Pani Dyrektor wręczyła stypendia i nagrody 11 uczniom osiągającym najlepsze wyniki w nauce. Gratulujemy, jesteśmy z Was dumni i życzymy dalszych sukcesów.

Zdjęcia

STOP CYBERPRZEMOCY Promujemy bezpieczeństwo w sieci
Rozwiązywanie sytuacji konfliktowych to przeciwdziałanie powstawaniu niszowych grup izolowanych i wyobcowanych przez środowisko szkolne, promowanie wiedzy i umiejętności o mediacji i innych niekonfrontacyjnych formach rozwiązywania sytuacji konfliktowych, poprawianie klimatu społecznego szkoły, wzmacnianie roli środowisk lokalnych, budowanie umiejętności wychowawczych przedstawicieli tych środowisk, podnoszenie wśród uczniów świadomość roli akceptacji i tolerancji.

Zagrożenia w Internecie. Zapobieganie - reagowanie – cyberprzemoc (PDF)
Zagrożenia w Internecie. Zapobieganie – reagowanie (PDF)
Zagrożenia w Internecie. Vademecum dla rodziców (PDF)


RADA RODZICÓW Wpłaty na radę Rodziców na rok szkolny 2016/2017 należy dokonywać na nr konta:
63 1050 1230 1000 0024 1847 9776
1 dziecko 35,00 zł, 2 dzieci 25 zł, 3 dzieci i więcej po 15 zł.

OBIADY OPŁATA ZA OBIAD – Luty 2017

MENU - tygodniowe jadłospisy

ZEBRANIE RODZICÓW Zebranie rodziców klas I-III odbędzie się 1 lutego 2017 roku o godzinie 17:00 (wykaz sal)  
Zebranie rodziców klas IV-VI odbędzie się 2 lutego 2017 roku o godzinie 17:00
Konsultacje od 17:30 do 18:30 (wykaz sal)  
Prelekcja pt. „Dlaczego warto czytać książki?” odbędzie się 2 lutego 2017 r., o godz. 16.30 (przed zebraniem z rodzicami), w sali nr 5.


Szanowni Państwo Dyrektorzy Szkół, Nauczyciele i Pracownicy Oświaty, za nami ponad rok wytężonej pracy. Obecnie wkraczamy w nowy etap, jakim jest wprowadzanie reformy edukacji. Chcemy być blisko Państwa i wspierać w procesie tworzenia właściwych warunków, do pełnego rozwoju dzieci i młodzieży w polskich szkołach. W związku z tym uprzejmie proszę o zapoznanie się z załączonym listem skierowanym do Państwa, a także o zapoznanie rodziców z Listem Ministra Edukacji Narodowej do Rodziców, w którym informuję o najważniejszych zmianach związanych z reformą edukacji. Proszę, aby wspomniany list został odczytany rodzicom i przekazany im na najbliższych zebraniach.
Jesteśmy otwarci na pytania z Państwa strony. Zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z poszczególnymi departamentami w ministerstwie:
• tel. 22 34 74 141 – struktura szkół, egzaminy, doskonalenie i kształcenie nauczycieli,
• tel. 22 34 74 792 – podstawa programowa, podręczniki, ramowe plany nauczania,
• tel. 22 34 74 458 – przekształcanie szkół, sytuacja nauczycieli i dyrektorów w okresie wdrażania reformy.
Zachęcam także do korzystania z adresu mailowego dedykowanego kwestiom planowanych zmian w systemie edukacji: reformaedukacji@men.gov.pl

(Do pobrania list Minister Edukacji Narodowej)

Z poważaniem
Anna Zalewska
Minister Edukacji Narodowej


Ferie 2017 Ferie już za nami jednak zostały wspaniałe wspomnienia i zdjęcia.
Zdjęcia z półkolonii – Zima 2017

WOŚP 2017 Od wielu lat nasza szkoła bierze aktywny udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Również w tym roku uczniowie stanowiący aktyw Samorządu Uczniowskiego w dniach od 9 do 13 stycznia zbierali pieniądze na ten cel. Tradycją naszej szkoły jest organizowany z tej okazji koncert dla rodziców. W tym roku odbył się on tuż przed feriami, w środę 11 stycznia. Wszystkich przybyłych gości przywitała pani dyrektor Małgorzata Hutnikiewicz. Rodzice mieli okazję zobaczyć m.in. występy mażoretki, laureatek szkolnych konkursów piosenki angielskiej i dziecięcej, mikołajowego konkursu tańca, grupy przedszkolaków, zespół szkolnych czirliderek. Nie zabrakło też gry na instrumentach, tańca irlandzkiego oraz przedstawień teatralnych. Na koniec, w dniu 15 stycznia, wszystkie zebrane pieniądze zostały odwiezione do siedziby sztabu w ZSTI w Gliwicach. Dzięki hojności przybyłych na imprezę gości, uczniów i pracowników szkoły zebraliśmy w tym roku rekordową sumę 673,29zł.
Zdjęcia z WOŚP 2017 w naszej szkole

OGŁOSZENIE! W związku z kilkukrotnym przekroczeniem norm stężenia szkodliwych pyłów w powietrzu (smogiem), w najbliższych dniach decyzją Rodzica, dziecko może pozostać w domu.
Nieobecność dziecka na zajęciach w szkole będzie usprawiedliwiona.

UWAGA Z powodu trwających prac serwisowych strony ZSP 3 zostały zablokowane niektóre podstrony, zdjęcia i dokumenty.
Za utrudnienia przepraszamy.

VI Ogólnopolski Konkurs Origami Konkurs "Magia zamknięta w papierze", temat: "Przestrzeń miejska i industrialna"
Nasza szkoła jest organizatorem kolejnej edycji. Temat związany jest z przestrzenią miejską i industrialną - to tam szukajmy inspiracji. W technice origami zaprezentujmy na przykład miasto, ulice, pojazdy, parki, fabryki, kopalnie, place zabaw... Tak, jak w latach poprzednich pracę (obraz) należy wykonać na tekturze kwadratowej o boku 35 cm. Praca ma być do powieszenia na ścianie. Konkurs przeznaczony jest dla wszystkich miłośników składania papieru zamieszkałych na terenie Polski - od przedszkolaków po osoby dorosłe. Na prace czekamy do 3 lutego.
Szczegółowy regulamin i inne informacje na stronie poświęconej konkursowi http://www.konkurs.magia.origami.cmza.pl/2017.html Serdecznie zapraszamy!

Konkurs przyrodniczy Nauczycielki przyrody ogłaszają konkurs dla uczniów klas 4- 6: zrób zdjęcia przyrody w zimowej szacie- krajobraz, drzewa, krzewy, zwierzęta i wywołaj je w dowolnej wielkości (jednakże nie mniejszej niż 10x15).
Zdjęcia można oddać do 27 lutego Pani Antonowicz-Pracht lub Pani Barbarze Błotnickiej.

ZAPROSZENIE Szanowni Państwo!
Zapraszam wszystkie zainteresowane osoby na prelekcję pt. „Dlaczego warto czytać książki?”.
Spotkanie odbędzie się 2 lutego 2017 r., o godz. 16.30 (przed zebraniem z rodzicami), w sali nr 5. Dowiedzą się Państwo jakie korzyści wynikają z czytania książek, jak zachęcić dziecko do czytania, jak pomóc w czytaniu lektur szkolnych, a także jak zwiększyć zrozumienie czytanego tekstu.
Nauczyciel języka polskiego
Aleksandra Swierczek

WYNIKI II MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU LITERACKO – PLASTYCZNEGO „ ŚWIĘTA W OCZACH DZIECKA”
Na konkurs napłynęło wiele interesujących prac z całych Gliwic. Wszystkim bardzo dziękujemy za ciekawe listy do świętego Mikołaja i pomysłowe prace plastyczne.
1. miejsce: Hugo Chrzanowski – Małys, SP nr 9
2. miejsce: Dawid Załubski, ZS-P nr 3
3. miejsce: Szymon Zimnicki, ZS-P nr 3
4. wyróżnienie: Jan Sałamacha, ZS-P nr 4
5. wyróżnienie: Anna Jędrzejowska, SP nr 9
Nagrody i dyplomy dla laureatów zostaną dostarczone do szkół w pierwszym tygodniu lutego.
Aleksandra Swierczek

OBIADY STYCZEŃ 2017 W załączniku opłaty za obiady w styczniu 2017
OPŁATA STYCZEŃ 2017

FERIE 2017
SZANOWNI PAŃSTWO,
W DNIACH 16-27.01.2017 R., CZYLI W OKRESIE FERII ZIMOWYCH, NIE BĘDĄ PRZYGOTOWYWANE OBIADY.
NIE MA POTRZEBY ZA TE DNI ODWOŁYWAĆ POSIŁKÓW SMS-EM.
W RAZIE PYTAŃ PROSIMY O KONTAKT.
MONIKA SADKOWSKA
TEL. 517-097-916

PÓŁKOLONIE ZIMA 2017 Szanowni Rodzice uczniów zakwalifikowanych do tegorocznych półkolonii zimowych.
Informujemy, że do 10 stycznia 2017 należy wpłacić wymaganą kwotę jako opłatę za półkolonię!!!
Numer konta: 94105012851000002265878997
W treści: Półkolonie Zima 2017, turnus........., nazwisko, imię i klasa ucznia........................., kwota................ .
Przypominamy, że:
I turnus trwa od 16 do 20.01.2017
opłaty bez obiadu 50 zł, z całym obiadem 86 zł lub połowa obiadu 68 zł.
II turnus trwa od 23.01 do 27.01,
opłaty bez obiadu 50 zł, z całym obiadem 86 zł lub połowa obiadu 68 zł.
I i II turnus trwa od 16.01 do 27.01.2017
opłaty bez obiadu 100 zł, z całym obiadem 172 zł lub połowa obiadu 136 zł.

Organizatorki: Beata Jurkiewicz, Patrycja Małkiewicz
(Do pobrania harmonogram turnus I)
(Do pobrania harmonogram turnus II)

SPOTKANIE PRZEDSTAWICIELI RR Rada Rodziców przypomina, że 05.01.2017r. o godzinie 17:30 w auli SP5 odbędzie się spotkanie przedstawicieli klasowych Rady Rodziców.
Ze względu na ważność poruszanych spraw proszeni są Państwo o obecność.

OBIADY GRUDZIEŃ SZANOWNI PAŃSTWO, INFORMUJEMY, ŻE W GRUDNIU 2016 POSIŁKI DLA PAŃSTWA DZIECI PRZYGOTOWYWANE BĘDĄ TYLKO W DNIACH 01.12.2016r. - 22.12.2016r.
W DNIACH 23-31.12.2016r. W SZKOLE NIE BĘDZIE MOŻLIWOŚĆI SKORZYSTANIA Z OBIADÓW - NIE TRZEBA ZA TE DNI ODWOŁYWAĆ POSIŁKÓW.
W razie pytań proszę o kontakt.
Z poważaniem, Monika Sadkowska
Kierownik Zakładu Gliwice tel. +48 517 097 916
m.sadkowska@twojezdrowko.pl

OPŁATA ZA OBIAD – GRUDZIEŃ 2016

Reforma edukacji Szanowni Państwo
informacje na temat zmian w edukacji z punktu widzenia rodzica, ucznia można znaleźć na stronie internetowej MEN http://reformaedukacji.men.gov.pl

Obok znajduje się broszura informacyjna (do pobrania) poświęcona reformie edukacji.

Konkurs W związku z akcją "Moje miasto bez elektrośmieci" ogłaszamy konkurs pt. "Dlaczego warto utylizować elektrośmieci".
Bardzo prosimy, aby dzieci napisały na ten temat opowiadanie, wierszyk lub wyjaśniły własnymi słowami, jak rozumieją ten temat.
Do prac pisemnych można dołączyć rysunki, a młodszym dzieciom mogą pomóc Rodzice.
Prace prosimy złożyć u p. Małgorzaty Dobosz (s.111) do 16. 12. 2016r.
Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie.


ŚNIADANE DAJE MOC! Pierwszy w naszej szkole Finał Ogólnopolskiego Programu „Śniadanie daje moc” już za nami. Było wesoło, smacznie, kolorowo i przede wszystkim zdrowo.
W dniu 7 listopada uczniowie oraz zaproszeni goście uczestniczyli w śniadaniu, które zostało zorganizowane w auli naszej szkoły. Uczniowie samodzielnie przygotowywali zdrowe przekąski z produktów zakupionych dzięki dofinansowaniu przez Radę Rodziców ZS-P3, szkolny sklepik Sport Activ oraz Towarzystwo Sportowe Silesiaman Triathlon. Stoły także upiększały i wspaniałe, kolorowe i przesmaczne kanapki przygotowane przez Cukiernię Marysieńka.
Zaproszeni goście, włączyli się do wspólnej zabawy pomagając uczniom w przygotowaniach, a także biorąc udział w kulinarnych konkurencjach np. obieranie jabłka lub quizie na temat zdrowego odżywiania.
Program artystyczny zapewniła także klasa 2b. Uczniowie Pani Anny Cichockiej przedstawili wiersz pt. :” Na straganie”. Pan Sebastian Chojnowski – zawodnik znajdujący się w ścisłej polskiej czołówce triathonistów oraz uznany dietetyk sportowy opowiedział jak ważne jest zdrowe odżywianie, dzięki któremu można osiągać wspaniałe sukcesy w sporcie.
Program ŚNIADANIE DAJE MOC spodobał się uczniom, którzy bardzo zaangażowali się w cały projekt. Koordynatorki programu, Ewa Baran, Anna Szczeponik oraz Małgorzata Dobosz – nauczycielki SP-5 z wielką przyjemnością będą kontynuowały program w kolejnych latach.
Zapraszamy do galerii zdjęć oraz do relacji na stronie: https://www.gliwice.eu/, wywiadu udzieliła Pani Dyrektor Małgorzata Hutnikiewicz, Pani Ewa Baran – nauczyciel oraz specjalni rzecznicy prasowi: Maja Serafin, Szymon Broniszewki oraz Marysia Bielicka.

Współorganizatorami Uroczystego Śniadania byli: Rada Rodziców SP nr 5, Cukiernia Marysieńka, Szkolny Sklepik Sport Activ, Towarzystwo Triathlonowe Silesiaman Triathlon oraz Agencja Reklamowa Kokoi Studio.
Podziękowania

ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ W dniu 21 listopada w naszej szkole będziemy obchodzić ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ. W tym dniu wszyscy uczniowie, nauczyciele i wszyscy pracownicy naszej szkoły włączą się do akcji „JESTEM ŻYCZLIWY, JESTEM SZCZĘŚLIWY”.
Wspólną zabawę rozpoczniemy już w czwartek 14 listopada. Uczniowie wspólnie z wychowawcami wybiorą spośród siebie „Miss i Mistera Grzeczności” (klasy I-III) oraz „Super kulturalną Uczennicę i Super kulturalnego Ucznia” (klasy IV-VI).
Osobom wyróżnionym w klasie, jako „najbardziej życzliwe” pedagog szkolny wręczy dyplom oraz słodki upominek.
W dniu 21 listopada będziemy mogli również przekazać umieszczając pozdrowienia i życzliwości na „Drzewku Pozdrowień i Uśmiechów”-dla kl. 4-6 drzewko będzie znajdować się na korytarzu II piętra, a dla kl. 1-3 drzewko będzie umieszczone na I piętrze.
Może ten dzień spowoduje, że POPATRZYMY NA CODZIENNOŚĆ INACZEJ: SKOŃCZYMY Z NARZEKANIEM, DĄSANIEM SIĘ, GNIEWANIEM, WZAJEMNYM OBWINIANIEM I PO PROSTU ZAPOMNIMY O ZŁYCH EMOCJACH I O SMUTKU …
Życzliwość sprawia, że życie staje się łatwiejsze i przyjemniejsze. Życzliwość rodzi życzliwość. BĄDŹMY ŻYCZLIWI NIE TYLKO W TEN WYJĄTKOWY DZIEŃ – 21 LISTOPADA – ALE PRZEZ CAŁY ROK!

JEŚLI USUWA SIĘ Z ŻYCIA ŻYCZLIWOŚĆ
TO USUWA SIĘ WSZELKĄ PRZYJEMNOŚĆ

ZEBRANIE RODZICÓW Zebranie rodziców klas I-III odbędzie się 16 listopada 2016 roku o godzinie 17:00 (wykaz sal)  
Zebranie rodziców klas IV-VI odbędzie się 17 listopada 2016 roku o godzinie 17:00
Konsultacje od 17:30 do 18:30 (wykaz sal)  

ROZLICZENIE OBIADÓW ZA PAŹDZIERNIK 2016r.   

Zdrowo jem, więcej wiem
Klasa IIIb ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Gliwicach w roku szkolnym 2016/2017 została zgłoszona i zarejestrowana przez opiekuna – p. Beatę Jurkiewicz do etapu jesiennego Projektu Ogólnopolskiego pt. ,,Zdrowo jem, więcej wiem".. pod patronatem Pani Prezydent Agaty Kornhauser- Duda W ramach projektu w etapie jesiennym zostały przeprowadzone zadania. Z każdego działania został sporządzony oddzielny raport ze zdjęciami i przesłany do organizatora, gdzie zostanie oceniony przez Komisję Konkursową.
RAPORT RAPORT

Śniadanie daje moc! Od początku roku szkolnego 2016/2017 klasa 2a z wychowawczynią Panią Małgorzatą Dobosz oraz wychowawcy szkolnej świetlicy w SP-5 wraz z uczniami, przystąpili do Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Śniadanie daje moc”.
Podczas zajęć świetlicowych, nauczyciele realizowali z uczniami specjalnie opracowane przez organizatorów scenariusze, zadania, konkursy, pogadanki. Przekazywali uczniom ważne informacje na temat zdrowego odżywiania, prawidłowego przygotowywania posiłków, prowadzenia aktywnego stylu życia oraz tego jak ważne jest śniadanie. Na podstawie zdobytej podczas zajęć wiedzy, dzieci miały do wykonania różne zadania połączone z zabawą. Były to m.in. plakaty przedstawiające zdrowe produkty śniadaniowe, mini teatrzyk o warzywach i owocach, przygotowanie przepisów kulinarnych z pełnowartościowymi posiłkami oraz wiele innych ciekawych prac.
Podsumowaniem realizacji programu będzie uroczyste śniadanie, które odbędzie się 7 listopada 2016r. w auli Szkoły Podstawowej nr 5 w Gliwicach.
Do współpracy i organizacji tego finałowego i smacznego wydarzenia zaproszono następujące osoby i firmy:
 • Rada Rodziców SP-5 w Gliwicach,
 • Szkolny Sklepik „Sport Activ”,
 • Ciastkarnia „Marysieńka”,
 • Towarzystwo Sportowe „Silesiaman Triathlon”
 • Drukarnia Kokoi Studio.
  Swoją obecnością zaszczycą również zaproszeni goście oraz gliwickie media.
  Już wkrótce na naszych stronach internetowych oraz FB fotorelacja ze śniadaniem w roli głównej. Zapraszamy i pamiętajmy:

 • PÓŁKOLONIE ZIMA 2017 W czasie ferii zimowych odbędzie się w naszej szkole półkolonia zimowa dla dzieci klas I - VI. Możecie Państwo skorzystać z pełnej oferty, tj. dwutygodniowego lub jednotygodniowego pobytu dziecka na półkoloniach
  Prosimy o zadeklarowanie chęci udziału Państwa dzieci u wychowawców klas w terminie nieprzekraczalnym do 2 XII 2016r.
  Terminy półkolonii:
  1) 16-20 I (pierwszy tydzień ferii)
  2) 23-27 I (drugi tydzień ferii)
  3) 16-27 I (dwa tygodnie ferii)
  Czas trwania półkolonii:
  Zajęcia będą trwać od g. 8.00 do 16.00.
  Koszt:
  pierwszy tydzień ferii 50 zł + *obiad cała porcja: 36 zł = 86 zł lub 50 zł + *obiad 1/2 porcji: 18 zł = 68 zł
  drugi tydzień ferii 50 zł + *obiad cała porcja: 36 zł = 86 zł lub 50 zł + *obiad 1/2 porcji: 18 zł = 68 zł
  dwa tygodnie ferii 100 zł + *obiad cała porcja 72 zł = 172 zł lub dwa tygodnie 100 zł + *obiad 1/2 porcji 36 zł = 136 zł
  *Obiad nie jest obowiązkowy.
  Uwaga zmiana!
  Koszt płatny na konto szkoły - w styczniu. Numer konta oraz termin zostaną podane po przerwie świątecznej.
  Warunkiem przyjęcia dziecka na półkolonię jest terminowe oddanie wypełnionych dokładnie wszystkich dokumentów , tj. do 2.12.2017r. zgody na uczestniczenie dziecka w półkoloniach oraz karty kolonijnej, które to dokumenty będą do pobrania na stronie szkoły lub na portierni szkoły.

  Beata Jurkiewicz, Patrycja Małkiewicz-organizatorki wypoczynku

  KARTA KWALIFIKACYJNA UCZESTNIKA WYPOCZYNKU  
  OŚWIADCZENIE O POWROCIE DO DOMU   
  ZGODA NA UDZIAŁ W PÓŁKOLONIACH ZIMA 2017  
  REGULAMIN PÓŁKOLONII ZIMOWYCH 2017 7  


  Święto Jesieni Jesienią, jesienią
  lecą z drzewa na ziemię
  wielkie, twarde kasztany,
  w liściach leżą schowane.
                        /Anna Warecka/

  Wicher wieje, deszcz zacina, jesień, jesień już! A w naszej szkole wesoło. 25 października (kl.4-6) i 27 października (kl.0-3) obchodzimy Święto Jesieni. Z tej okazji odbędzie się wiele konkursów, w czasie których uczniowie będą mogli wykazać się szybkością i zwinnością. Mamy nadzieję, że konkurencje sportowe zaplanowane właśnie z okazji obchodzonego święta wyzwolą wiele pozytywnych emocji, radości i entuzjazmu. A znakomita zabawa naszych milusińskich z wychowawcami pozwoli na bliższe poznanie się oraz integrowanie ze sobą.

  DZIEŃ UŚMIECHU W ramach kampanii POZYTYWNI GLIWICE.PL 7 października w SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 5 obchodzono DZIEŃ UŚMIECHU.
  Od samego rana wszystkich witano szerokim uśmiechem, który oczywiście należało podać dalej każdej spotkanej w tym dniu osobie. Wszyscy, zarówno uczniowie jak i nauczyciele byli odświętnie ubrani. Na koszulkach mieli, przygotowane przez siebie plakietki z uśmiechniętymi buźkami. Uczniowie klas V i VI czytali młodszym koleżankom i kolegom wesołe opowiadania. Zorganizowano nawet konkurs literacki na najlepsze hasło z uśmiechem w roli głównej.
  Cała społeczność SP 5 wspaniale się bawiła. ZDJĘCIA

  ROZPOCZYNAMY AKCJĘ „BEZPIECZNA ŁAPA”
  AKCJA TRWA OD WRZEŚNIA 2016 DO CZERWCA 2017.
  ZBIERAMY:
 • karmę mokrą (puszki) i suchą
 • kaszę, ryż, makarony
 • koce, smycze, miski
  Wszystko dla schroniska gromadzimy na zapleczu sali 210.
  Koordynator – p. Patrycja Małkiewicz


 • MAKULATURA
  Zbieramy makulaturę. Głównym celem akcji jest promowanie dbałości o środowisko poprzez oddawanie surowców nadających się do recyklingu oraz współpraca w zakresie edukacji ekologicznej uczniów.
  Zbiorka makulatury w naszej szkole przebiega według ściśle wcześniej ustalonych działań. Działania te mają na celu w jak w największym stopniu uświadomienie całego środowiska szkolnego i lokalnego jak bardzo ważne jest oszczędne gospodarowanie zasobami przyrody przez ludzi.
  Mamy już pierwsze efekty. Dzięki przeprowadzonej we wrześniu zbiórce uratowaliśmy 17 drzew.

  MOJE MIASTO BEZ ELEKTROŚMIECI Szkoła Podstawowa nr 5 przystąpiła do ogólnopolskiego programu „Moje miasto bez elektrośmieci”. Serdecznie zapraszamy do włączenia się w zbiórkę elektrośmieci również tych Rodziców, którzy nie mają możliwości dostarczenia elektrośmieci do punktu zbiórki. W tym roku szkolnym będzie można przynosić elektrośmieci bezpośrednio do szkoły.
  Namówcie rodzinę, sąsiadów, znajomych do oddania zużytego sprzętu do punktów ich zbiórki w Gliwicach:
  I punkt zbiórki Al. Jana Nowaka Jeziorańskiego 1 (Park Handlowy Arena) Elektrośmieci można oddać w każdą sobotę w godzinach od 10.00 do 15.00
  II punkt zbiórki Pszczyńska 206 (wjazd od ulicy Pocztowej) Elektrośmieci można oddać od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 15.00.

  Oddając sprzęt do punktu zbiórki, nie zapomnijcie zaznaczyć, że chcecie Kupony Funduszu Oświatowego i przynieście je do naszej szkoły,: do p. Małgorzaty Dobosz lub p. Elżbiety Kwiatkowskiej (s. 111) oraz do sekretariatu szkoły. Kupony Funduszu Oświatowego przeliczane są na punkty, które będą mogły być wymienione na pomoce dydaktyczne. Naszym marzeniem jest tablica interaktywna!
  Według polskiego prawa, zepsutego sprzętu AGD i RTV nie wolno wyrzucać do śmietnika razem z innymi odpadami, gdyż zawierają substancje trujące!

  Wesprzyjcie naszą szkołę w tych działaniach. Wesprzyjcie naszą akcję!!!

  Akcja trwa do końca maja.
  Strona główna - informacje na temat akcji
  Facebook informacje temat akcji
  Co to są elektrośmieci?

  UWAGA! UWAGA! UWAGA! UWAGA! W ramach kampanii POZYTYWNI GLIWICE.PL 7 października
  organizujemy w naszej szkole DZIEŃ UŚMIECHU
 • Proponuję, aby w tym dniu wszyscy, którzy mają na to ochotę założyli białą lub żółtą koszulkę. Na niej można przykleić/przypiąć plakietkę z uśmiechniętą buźką.
 • Od samego rana będziemy witać wszystkich uśmiechem. Oczywiście uśmiech należy podać dalej każdej spotkanej w tym dniu osobie.
 • Uczestnicy świetlicy szkolnej będą robili plakietki z wesołymi minkami.
 • Starsi uczniowie poczytają młodszym koleżankom i kolegom wesołe opowiadania.
 • Uczniów klas IV, V i VI zapraszam do udziału w konkursie:
  na najlepsze hasło z uśmiechem w roli głównej. Hasło napiszcie na kartce, podpiszcie się i do 6 października (do godziny 13.30) przekażcie nauczycielowi języka polskiego lub pedagogowi szkolnemu.
  ZAPRASZAMY DO WSPÓLNEJ ZABAWY.

 • Noc Naukowców Politechniki Śląskiej Szanowni Państwo,

  Politechnika Śląska po raz jedenasty organizuje Noc Naukowców Politechniki Śląskiej. Tegoroczne przedsięwzięcie odbędzie się w sobotę 8 października na terenie kampusu uczelni w Gliwicach od godziny 15:00 do 22:00.
  Noc Naukowców to niepowtarzalne święto nauki. Podczas jednego dnia w roku nauka wychodzi do zwykłych ludzi a naukowcy odkrywają przed uczestnikami swoje drugie ja. Każde z zaplanowanych wydarzeń udowadnia, że nauka nie musi być nudna i że każdy, choć na jedną noc, może zostać naukowcem.
  Zapraszam serdecznie całą społeczność szkolną do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu, którego bohaterami są przede wszystkim dzieci i młodzież. Specjalnie dla nich wiele tajemnic naukowych zostanie przedstawionych w łatwy i przyjemny sposób. Ta noc, to także wspaniała okazja do poznania naukowców z zupełnie innej strony.
  W ramach „Nocy Naukowców Politechniki Śląskiej” organizujemy również dwa konkursy. Pierwszy z nich to konkurs plastyczny, którego uczestnicy mogą dowolną techniką zaprezentować swoją wizję pracy i wyglądu naukowca. Drugim konkursem jest konkurs na eksperyment naukowy. Będzie on polegał na nadsyłaniu zdjęć, filmów i opisów eksperymentów wykonanych przez uczestników. Swoje prace można nadsyłać drogą elektroniczną nocnaukowcow@polsl.pl (konkurs na eksperyment) do 31 października do północy oraz pocztą tradycyjną: Biuro Rozwoju, Politechnika Śląska, ul. Akademicka 2A, 44-100 Gliwice (prace plastyczne). Szczegóły wszystkich konkurów wraz z regulaminami znajdują się na stronie internetowej Wydarzenia - www.nocnaukowcow.polsl.pl.

  NASZA SZKOŁA PROMUJE ZALECENIA
  EUROPEJSKIEGO KODEKSU WALKI Z RAKIEM

  Kluczową rolą w zapobieganiu nowotworom złośliwym odgrywa budowanie świadomości zdrowotnej Polaków. Idea zebrania i upowszechnienia sposobów zapobiegania nowotworom doprowadziła do powstania Europejskiego kodeksu walki z rakiem. Niezwykle istotna jest popularyzacja jego zapisów w całym społeczeństwie, także wśród dzieci i młodzieży. W naszej szkole prowadzone będą zajęcia dla uczniów, promujące zdrowy styl życia związany z zapobieganiem nowotworom.
  Kliknij w link EUROPEJSKI KODEKS WALKI Z RAKIEM aby zapoznać się ze szczegółami .

  DNI OTWARTE PORADNI PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNEJ Drodzy rodzice dzieci klas I-III szkół podstawowych zapraszamy Was i Wasze dzieci do udziału w Dniu Otwartym Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Gliwicach ul. Warszawska 35a pt. „Mam dla Ciebie czas nawet, kiedy nie mam czasu, czyli jak dbać o emocje w rodzinie”.
  Zajęcia odbędą się 22.10.2016r. w godzi. 9:30 – 12:30
  Zapisy w sekretariacie PPP.
  Szczegóły w załączniku.

  ZEBRANIE RR Zebranie Rady Rodziców Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 odbędzie się 14 listopada o godzinie 17:00 w auli SP5.


  WYKAZ PODRĘCZNIKÓW - WYKAZ PODRĘCZNIKÓW DLA KLAS I-III na rok szkolny 2016/2017   

  - WYKAZ PODRĘCZNIKÓW DLA KLAS IV-VI na rok szkolny 2016/2017  

  Mama, tata, tablet Kampania „Mama, tata, tablet” prowadzona przez Fundację Dzieci Niczyje powstała z myślą o rodzicach dzieci w wieku od 0 do 6 lat. Akcja przestrzega przed zbyt wczesnym i niekontrolowanym udostępnianiem dzieciom urządzeń elektronicznych, jak tablety czy smartfony. Autorzy kampanii wskazują jednocześnie kiedy i jak udostępniać media elektroniczne z pożytkiem dla rozwoju najmłodszych.


  więcej na stronie: http://mamatatatablet.pl/campaign,

  STOP DOPALACZOM! Szanowni Państwo

  W ostatnim czasie w kraju odnotowano wiele przypadków zatrucia narkotykami, tzw.dopalaczami. Do szpitali trafiły osoby z ostrym zatruciem organizmu. Tylko w ciągu kilku ostatnich dni już ponad 360 osób zatruło się tylko na terenie województwa śląskiego dopalaczami. Kilkadziesiąt osób dziennie w całej Polsce trafia do szpitala z powodu zatrucia dopalaczami, niektóre z nich są w stanie ciężkim.

  Ostatnie wydarzenia na terenie Katowic i miast województwa śląskiego, związane z zatruciami dopalaczami nakazują szczególne środki ostrożności i wymuszają konieczność zwiększenia uwagi skierowanej na naszych najbliższych - szczególnie na osoby niepełnoletnie i młodzież. Apelujemy i ostrzegamy, aby nie kupować i nie zażywać takich substancji.

  Pamiętajmy! Dobre relacje w rodzinie, jasno wytyczony system wartości, życzliwość i akceptacja, codzienny kontakt, rozmowy i zainteresowanie sprawami Twojego dziecka - pomogą uchronić je przed kontaktem z narkotykami.

  Ministerstwo Edukacji Narodowej uruchomiło infolinię, dzięki której bezpłatną pomoc telefoniczną i online mogą uzyskać uczniowie, rodzice i nauczyciele. Czytaj więcej...

  Rady i wskazówki 1       Rady i wskazówki 2      Rady i wskazówki 3

  ZWROT KOSZTÓW USZKODZONEGO PODRĘCZNIKA "NASZ ELEMENTARZ" Przypominamy, że w przypadku uszkodzenia, zniszczenia lub niezwrócenia podręcznika do klasy I, szkoła może żądać od rodziców ucznia zwrotu kwoty 4,34 zł za jedną część "Naszego elementarza". Kwota ta stanowi dochód budżetu państwa.
  Wpłaty dokonuje rodzic ucznia na rachunek dochodów Ministerstwa Edukacji Narodowej obsługiwany przez Narodowy Bank Polski Oddział Okręgowy w Warszawie, numer rachunku: 59 1010 1010 0031 2822 3100 0000. W treści przelewu należy wpisać: "zwrot za podręcznik część …" podając numer jednej z czterech części.
  Podstawa prawna
  Art. 22ak ust. 3. i 4 ustawy o systemie oświaty, w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 30 maja 2014 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty i niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 811) stanowi, że w przypadku uszkodzenia, zniszczenia lub niezwrócenia podręcznika szkoła podstawowa może żądać od rodziców ucznia zwrotu kosztu podręcznika do zajęć z zakresu edukacji: polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej w klasach I–III szkoły podstawowej, o którym mowa w art. 22ad ust. 1 ustawy o systemie oświaty, określonego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania i zamieszczonego na stronie internetowej urzędu obsługującego tego ministra. Kwota zwrotu stanowi dochód budżetu państwa.
  Ministerstwo Edukacji Narodowej

  PSYCHOLOG SZKOLNY Szanowni Rodzice- zachęcamy Państwa do kontaktu z psychologiem szkolnym za pośrednictwem poczty elektronicznej: sp5-strukowska@wp.pl
  Szczególnie gorąco zachęcamy do umawiania wizyt tą drogą.  Szkolne Kasy Oszczędności"> (SKO) to największy, najstarszy i najbardziej rozpoznawalny w Polsce program edukacji finansowej. PKO Bank Polski zachęca najmłodszych do oszczędzania i zdobywania wiedzy z zakresu finansów. Kliknij w poniższy baner, aby zobaczyć szczegóły.  ***************************************************************

  ***************************************************************

   
  INFORMACJE

  STRONA GŁÓWNA ZSP3
  ------------------------------------
  STRONA PRZEDSZKOLA
  ------------------------------------
  SP 5 ul. Żwirki i Wigury 85
  44-122 Gliwice
  tel. (32) 232-20-56
  fax [32] 401-19-50
  sekretariat@zsp3.gliwice.eu
  KRS
  ------------------------------------
  Plan postępowań o udzielenie zamówień
  ------------------------------------
  Zamówienia publiczne
  ------------------------------------

  ------------------------------------ Film jak się zalogować po raz pierwszy do e-dziennika ------------------------------------
  Strona Rady Rodziców
  ------------------------------------

  DOKUMENTY SZKOLNE
  STATUT SZKOŁY
  KONCEPCJA PRACY SZKOŁY
  PROGRAM PROFILAKTYCZNY
  PROGRAM WYCHOWAWCZY
  DOKUMENTY DO POBRANIA
  ZACHOWANIE
  REGULAMIN WYCIECZEK
  WYMAGANIA, KRYTERIA  Ogłoszenia